Pazar, Mart 3, 2024

HBV Barış Ödülü’ne bir tepki de AABK’dan!

Date:

Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri kapsamında verilen Dostluk ve Barış Ödülüne bir tepki de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonundan geldi. AABK tarafından yapılan basın açıklamasında; “Avrupa’da Aleviliğe Türk-İslam Sentezini dayatan, özellikle kayıtlı olduğu Avusturya’da Alevi Kültür Merkezleri’nin kapatılması için bir çok başvuruda bulunan, nitekim ilgili Bakanlıklara, 22’den fazla örgütlenmesi olan Avusturya Federasyonu’muzun kapatılması ve bu kurumlarda Alevi ritüellerin derhal durdurulmasına yönelik başvurularda bulunan ve Alevi ismini Patentleyerek kendisinden başkasının bu ismi kullanmasını yasaklayan ve Alevi ismi kulanan kurumlara şantaj uygulayan bir kuruluşa verilemez” denildi.

AABK Basın Açıklamasının Tam Metni:

Basına ve Kamuoyuna ;

Bu sene 57. Ulusal ve 31. Uluslararadı Hacı Bektaş-ı Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Ekinliklerin heryıl olduğu gibi geleneksel olarak 15-18 Augustos Tarihleri arasında yapılıyor olması ve Etkinliğin Alevi Bektaşi Kurumları ile Pandemi sürecine rağmen gerçekleştiriliyor olması bizleri mutlu kılmaktadır.

Ancak, bu sene 27.si verilecek olan Hacı Bektaş-ı Veli Dostluk ve Barış ödülünü, Avusturya İslam Alevi Teşkilatı’na bağlı “Hızır Avusturya” isimli kuruma verileceğini duymamız bizi derinden yaralamıştır.

Çünkü burada adına atıfta bulunulan “Hızır” bizim inancımızın kutsalı Bozatlı Hızır’ımız değil, Yol’dan çıkıp pirini idama yollamaktan çekinmeyen egemenin Hızır Paşa’sıdır.

Avrupa’da Aleviliğe Türk-İslam Sentezini dayatan, özellikle kayıtlı olduğu Avusturya’da Alevi Kültür Merkezleri’nin kapatılması için bir çok başvuruda bulunan, nitekim ilgili Bakanlıklara, 22’den fazla örgütlenmesi olan Avusturya Federasyonu’muzun kapatılması ve bu kurumlarda Alevi ritüellerin derhal durdurulmasına yönelik başvurularda bulunan ve Alevi ismini Patentleyerek kendisinden başkasının bu ismi kullanmasını yasaklayan ve Alevi ismi kulanan kurumlara şantaj uygulayan bir kuruluşa verilemez.

Aleviliği Şiilikle özdeşleştiren bir anlayışa, başta Avusturya ABF olmak üzere, AABK’ya bağlı kurumlarımızı ve yöneticilerini bulundukları ülkelerde “terörist yapılardır” diye ihbarlarla kapatılması için şikayet eden bir kuruluşa pirimizin adına ödül verilemez.

Hünkâr’ın “Her ne arar isen kendinde ara, Kudüste, Mekkede, Hacta değildir” sözünden bir ders çıkarmayarak son dört yıldır Alevilerin asimilasyonuna neden olacak, İrak ve İran gezilerini Alevi Kadınlarına Kara çarşafı giydirme pahasına düzenleyen islam Alevi Kuruluşuna, 27. Hacı Bektaşi Veli Barış ve Dostluk ödülün verilmesini Alevilik adına zul addediyoruz.

Hünkarın ismini taşıyan Barış ve Dostluk Ödülü’nün, özellikle içinden geçtiğimiz bu çok ağır koşullarda, onun geleneğine uygun bir çizgide verilmesinin sorumluluğu, bugün herzamankinden çok daha büyüktür ve son 30 yıldaki Alevi mücadelesini temsil eden bizler, Hacıbektaş Belediyesi’nden bu duyarlılığı bekledigimizden dolayi Belediye Başkanına tüm uyarılarda bulunup, gerekli tüm yazılı belgeleri ilettik.

Alevi Kurumları, Kanaat Önderleri, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşlarının uyarılarına rağman Hacıbektaş Belediye Başkanı Sayin Arif Yoldaş Altıok’un bu kararından dönmemesi ise duyarlu tüm Canlar için tam bir hayal kırıklığıdır.

Müsahip kurumlarımızın tavrını selamlıyoruz

Konuya dair müsahip Alevi Kurumlarımız ; Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri’nin doğrudan yana almış oldukları tavrı selamlıyoruz. Birliğimiz daim olsun.

Serçeşme’mizin adına verilecek ödül, park parası karşılığı satılacak veya Hızır Paşa’ların yolundan gidenlerin sırtının sıvazlanacağı bir araç derecesine indirgenemez.

Aşk ile.

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU
ALMANYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
AVRUPA ALEVİ KADINLAR BİRLİĞİ
AVRUPA ALEVİ GENÇLER BİRLİĞİ
AVUSTURYA ALEVI BİRLİKLERİ FEDERASYONU
BELÇİKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
BRİTANYA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
DANİMARKA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
FRANSA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İSVİÇRE ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İSVEÇ ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
HOLLANDA ALEVİ BİRLİKLERİ FEDERASYONU
İTALYA ALEVİ DERNEKLERİ
KIBRIS ALEVİ DERNEKLERİ
ROMANYA ALEVİ DERNEKLERİ
NORVEÇ ALEVİ DERNEKLERİ

Paylaş

spot_img

İlginizi çekebilir

Bunlara baktınız mı?
Benzer Başlıklar

Bad Schönborn’da Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri

Bad Schönborn'da gerçekleşen "Demokrasi ve Çeşitlilik İçin Büyük Gösteri",...

Alevilerin Sesi Dergisi’nin 284. sayısında yer alan bazı başlıklar :

📌  Umut Yol Gösteren Bir Duygudur – ERDAL KILIÇKAYA 📌 ...

Berlin Cemevi Eyalet Başbakanını Ağırladı

Berlin Eyalet Başbakanı Kai Wegner (CDU), başbakanlıktaki ilk yılını...

Alman Parlamentosu’nda Hızır Lokması Paylaşımı

Hızır ayı oruç günlerinin son günü Alman Parlamentosu İnanç...