Dinginlik Abidesi; Esat Korkmaz!

/

“Devriye dediğimiz bu doğal akışa uymak durumunda olduğumuz için doğarız ve ölürüz. Doğa bizi, gövdemizin içinde taşır; yaşamımızla yönlendirir; ihtiyarladığımızda bize dinginlik verir; ölümle uykuya yatırır.”

Esat Korkmaz’ın özellikle Fransa Alevi hareketine emeği çoktur.

Federasyon başkanlığım döneminde, 2015’de FUAF’ın 15. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Paris’in en önemli salonlarından biri olan Palais des Congrès’de «Doğa Aşkına» etkinliğini düzenlemiştik.

Esat Korkmaz3

Esat Korkmaz, “Hava, Su, Toprak ve Ateş’in Doğum Öyküsü”nü kaleme alıp, sahneden havaya, suya, toprağa, ateşe seslenmiş, onların cevabını da kendisi sese dönüştürmüştü.

Yukardaki sözü de, adeta bugünün doğa talanını görürcesine o zaman yazmış ve sahneden okumuştu.

Fransa’da başlattığımız Alevilikle ilgili eğitim seferberliğinde, ülkeyi bir baştan diğer başa sayısız kere dolaşarak Alevi kültür merkezlerimizde eğitim çalışmalarına katılmıştı.

Gençlere, kurum yöneticilerine hep gülen cemaliyle ve bilgeliğiyle feyz olmuştu. Ana-Dede eğitim muhabbetlerinde sabırla dinleyip kendini de dinlettirmiştir.

Dev-Genç geleneğinden gelip, Alevilerin hak mücedelesine katılmasından dolayı az saldırıya uğramadı. Bu saldırılara karşı o, hep dik durdu ve hiç taviz vermedi.

Esat Korkmaz2

Alevilerin Sesi dergisinde sayısız makalelerini yayınladık, kitaplarını kurumlarda yaygınlaştırdık, onlarca panel, konferans, kitap tanıtım buluşmasında, kendisini saatlerce dinledik. Buna rağmen, hiçbir zaman onun üretkenliğine yetişemedik.

Bazen bize kızdı, bazen bizi taktir etti, ama hep yanımızda oldu.

Şimdi onsuz bir eksildik.

4

Onun bizlere bıraktığı Alevi inanç sistemiyle ilgili kitapları, incelemeleri, makalaleri ve en önemlisi mücadele ruhuyla çoğalarak YOL’a devam ediyoruz.

Bizler için verdiğin emeklerden dolayı binlerce kez teşekkürler Esat Abi. Hizmetin kabul ola!

Şimdi bizden ayrılıp Hakk ile Hak oldun.

Devrin daim, toprağın bol olsun.

Yattığın yer incitmesin.

Aşk olsun sana Esat Abi aşk olsun… Erdal Kılıçkaya
Alevilerin Sesi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

23

125
Önceki Haber

Madımak Katliamı Hafıza Merkezi

Sonraki Haber

AABK’dan 5 Bin Depremzede Öğrenciye Yardım Eli

Latest from Gündem

Koçgiri, Kadın ve Ağıt[1]

Dilek Kızıldağ Koçgiri toplumunda, ölüm ve ölümden sonraki süreçle ilgili yapılan pratiklerde, özellikle kadınların dahil oldukları

%d blogcu bunu beğendi: